polski English rosyjski Deutsch

Ul. Fabryczna 3 , 05-520 Konstancin-Jeziorna (2 km od Warszawy), woj. mazowieckie, tel. +48 22 756-46-16 , email:

Prywatny dom opieki potrzebny od zaraz. Wybór odpowiedniego domu opieki


Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, iż coraz większa liczba seniorów trafia w do domów opieki. Głównym czynnikiem wpływający na taki stan rzeczy jest trudna sytuacja życiowa osób starszych. Nie zawsze rodziny są wstanie przejąć opiekę nad swoimi rodzicami. Często brak własnych dzieci i bliskich przyczynia się do podjęcia decyzji o skorzystaniu z usług prywatnego domu seniora.

Zdarza się, że rodzina szuka domu opieki dopiero wówczas, gdy nie jest już w stanie we własnym zakresie zajmować się swoimi bliskimi. Często osoby starsze trafiające do domów spokojnej starości znajdują się w ciężkim stanie, są odwodnieni, mają źle dobrane leki, odleżyny itp. Jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie zapewnić swoim bliskim wykwalifikowanej opieki na odpowiednio wysokim poziomie, warto wtedy zawczasu zatroszczyć się o ich dobre życie na starość i znaleźć jak najlepszy ośrodek dla seniorów z profesjonalną całodobową opieką. Tylko w wyspecjalizowanych placówkach trudniących się opieką nad osobami starszymi, każdy senior borykający się z problemami starości, będzie się czół bezpieczny i z pewnością będzie mógł w pełni cieszyć się swoją jesienią życia.

W Polsce powstaje coraz więcej prywatnych domów spokojnej starości. Niestety nie wszystkie nowopowstałe domy opieki posiadają wymagane zezwolenia. Według danych Najwyższej Izby Kontroli w latach 2015 – 2018 w Polsce bez wymaganego zezwolenia funkcjonowało ponad 200 placówek oferujących całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku. Szukając miejsca dla bliskich, warto sprawdzać od kiedy dane miejsce funkcjonuje i jakim państwowym instytucją kontrolnym podlega. Spełnienie założonych wymagań jest szczególnie istotne w przypadku seniorów wymagających specjalistycznej opieki zdrowotnej.

W placówkach opiekuńczych dla seniorów najważniejsza zawsze jest organizacja opieki, leczenia, rehabilitacji oraz zajęć terapeutycznych. Profesjonalny poziom danych usług może zagwarantować tylko odpowiednio dobrany zespół lekarzy, pielęgniarek, opiekunów i terapeutów. Zagwarantowanie opieki powinno się rozpocząć na samym początku pobytu od zdiagnozowania stanu zdrowia i na tej podstawie ułożenia indywidualnego planu rehabilitacyjno-leczniczego.

Ważnym aspektem przy wyborze swojego drugiego domu na stare lata, jest odpowiednie przystosowanie budynku. Warto aby obiekt nie posiadał barier architektonicznych i był przyjazny dla osób w podeszłym wieku. Podstawowym wyposażeniem powinna być winda, najazdy dla seniorów na wózkach inwalidzkich i chodzikach, przestrzenie integracyjne, oraz odpowiednio wyposażone pokoje z łazienkami. Ważnym aspektem jest także posiadanie ogrodu z bujną zielenią, alejkami, altankami i innymi uroczymi miejscami umożliwiającymi seniorom wspólne spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Szukając wymarzonego domu opieki dla osób starszych, dobrze jest dokonać odpowiedniego rozpoznania. Po wytypowaniu miejsca spełniającego potrzeby naszych starszych ukochanych, warto udać się osobiście na spotkanie aby porozmawiać z właścicielami, zobaczyć w jakich warunkach przebywają mieszkańcy, przeprowadzić wywiad z personelem i zapoznać się z wymaganą do podpisania dokumentacją. Dokładne poznanie miejsca, w którym będzie przebywała ważna dla nas osoba, umożliwi nam wybranie właściwego pensjonatu dla seniora z pośród tak szerokiego wachlarza prywatnych domów opieki.