Rodzaje i korzyści terapii zajęciowej dla seniorów w domach opieki
Terapia zajęciowa dla osób starszych przywraca poprawne funkcjonowanie w społeczeństwie
Terapia zajęciowa dla seniora określana jest jako profesja, mająca na celu promowanie zdrowia i dobrego stanu organizmu podopiecznego, poprzez odpowiedni dobór zajęć terapeutycznych. Głównym celem terapii zajęciowej dla osoby starszej jest umożliwienie jej brania udziału w aktywnościach dnia codziennego. Terapeuta zajęciowy osiąga zamierzone cele dzięki pracy ze staruszkami, zwiększając ich możliwości do angażowania się w zajęcia usprawniające. Terapia zajęciowa osób w podeszłym wieku jest niezastąpiona w profilaktyce, opiece i wsparciu uczestnictwa w życiu społecznym seniorów, jest ona jedną z form rehabilitacji. W procesie zajęć terapeutycznych bardzo ważną rolę odgrywa sam terapeuta. Jego sposób bycia, metody działania, zachowanie i zaangażowanie, oddziałują na uczestników zajęć. Terapeuta prowadzący zajęcia aktywizujące seniorów powinien posiadać wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki, patologii, rehabilitacji itp. Ważne jest również dobranie odpowiednich ćwiczeń dopasowanych adekwatnie do stanu zdrowia i umiejętności osób starszych. Terapia zajęciowa dla seniora w domu opieki ma ogromny wpływ na to, jak konkretna osoba będzie się w danym domu seniora czuła, jak będzie funkcjonowała, oraz jaki będzie stan jej zdrowia i zadowolenia z życia.
Korzyści płynące z zajęć terapeutycznych dla seniorów:
- zwiększenie samodzielność,
- przywrócenie sprawności psychicznej, fizycznej i społecznej,
- redukcja różnego rodzaju schorzeń wieku starczego, spowolnienie demencji,
- przeciwdziałanie lękom i depresji,
- zmniejszenie stresu i napięcia nerwowego,
- rozwój zainteresowań i pasji,
- pobudzenie kreatywności,
- poprawia samopoczucia oraz zdolności interpersonalnych,
- pomoc w przełamywaniu ograniczających barier,
- ochrona przed izolacją, sprzyjanie integracji, zawiązywaniu nowych znajomości i związków,
- pomoc w zaaklimatyzowaniu się w domu opieki,
- uzyskanie radości z życia na stare lata.
Rodzaje terapii zajęciowych dla osób starszych:
- Arteterapia - oparta na wykorzystaniu elementów sztuki, takich jak malowanie, rysowanie, kolorowanie, rzeźbienie, wycinanie i składanie figur z papieru itp. Pomaga zwiększyć zdolności poznawcze, usprawnia emocjonalnie i społecznie.
- Ergoterapia - oparta na wykorzystaniu różnych typowych prac domowych, takich jak wspólne gotowanie, pieczenie, szydełkowanie, haftowanie, robienie na drutach, prace w ogrodzie itp. Ergoterapia przywraca wiarę we własne możliwości, podnosi samoocenę i uczucie niezależności.
- Socjoterapia / Ludoterapia - oparta na różnych grach i zabawach w gronie innych uczestników. Celem socjoterapii (ludoterapii) jest włączenie seniorów do życia społecznego, aktywizując umiejętności międzyludzkie.
- Choreoterapia - oparta na wykorzystaniu tańca i ruchu w celu aktywizacji fizycznej, zwiększenia świadomości własnego ciała, rozładowaniu emocji i poczuciu szczęścia.
- Muzykoterapia - oparta na wykorzystaniu oddziaływania muzyki na stan psychiczny, fizyczny i emocjonalny seniora. Muzyka pozwala poprawić koncentrację, samopoczucie oraz sprawność ruchową. Muzykoterapia łagodzi stany lękowe i napięcie, oraz aktywizuje emocjonalnie.
- Filmoterapia - oparta na projekcji filmowej odpowiednio dobranej do problemu, na który chcemy zwrócić uwagę. Po projekcji następuje dyskusja mająca na celu omówienie fabuły i problematyki. Terapia z pomocą filmu oddziałuje na sferę poznawczo-intelektualną, emocjonalną i behawioralną.
- Sylwoterapia - oparta na kontakcie z przyrodą, na przebywaniu w otoczeniu drzew i krzewów. Obcowanie z naturą poprawia samopoczucie, odporność, oraz ogólną sprawność organizmu.
- Estetoterapia - oparta na kontakcie z pięknym otoczeniem i przyrodą. W danej terapii służą wycieczki do muzeów, parków, lasów. Estetoterapia uaktywnia pacjenta poprzez bodźce wzrokowe i estetyczne, związane z kontaktem z żywą naturą.
- Dogoterapia - oparta na kontakcie z psami. Tego rodzaju terapia uspokaja osoby starsze, motywuje do aktywności, skupia uwagę i utrzymuje koncentrację.
Zajęcia terapeutyczne dla seniorów w domach spokojnej starości sprawiają, że osoby starsze są bardziej aktywne fizycznie i psychicznie, co przekłada się na wydłużenie i poprawienie jakości ich życia. Pogodna starość jest dobrą kondycją, którą można osiągnąć stosując odpowiednie ćwiczenia stymulujące, dlatego jest bardzo zalecane dla seniorów, aby aktywnie brali udział w różnorodnych terapiach zajęciowych.