Jest udowodnione, iż aktywność fizyczna seniorów ma duży wpływ na ich stan psychofizyczny. Aktywność ruchowa jest najważniejszym determinantem braku niepełnosprawności. Każdy rodzaj aktywności ruchowej przyczynia się do usprawnienia funkcjonowania całego układu ruchu seniorów, a także łagodzi dolegliwości związane z chorobami zwyrodnieniowymi. Poza tym, ćwiczenia fizyczne, bądź zwykłe poruszanie się spacerując, poprawiają ogólną sprawność organizmu, podnoszą naturalną odporność, zapobiegają wielu chorobom przewlekłym, poprawiają metabolizm i pozwalają kontrolować masę ciała, poprawiają jakość snu, zwiększają samoocenę itp. Wysiłek fizyczny, podnosi wydolność tlenową organizmu, która jest niezbędna do długiego i sprawnego życia. Ruch odgrywa także znaczącą rolę w subiektywnym postrzeganiu jakości życia. Badania wykazały, że regularny wysiłek fizyczny u osób w podeszłym wieku, był związany z wyższą oceną jakości życia, lepszą możliwością codziennego poruszania się, pewnym sprawowaniem codziennej opieki nad sobą w wykonywaniu zadań życia codziennego, mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji, oraz rzadszym odczuwaniem bólu i niepokoju. Śmiało można stwierdzić, iż aktywność fizyczna dla seniora jest super uniwersalnym darmowym lekiem, który przywraca i przedłuża zdrowie każdemu kto tylko z niego korzysta.
Najbardziej przystępną formą ćwiczeń wytrzymałościowych dla seniorów jest klasyczny spacer. Intensywność spacerowania można dozować w zależności od zaleceń i możliwości danej osoby. Spacerowanie na łonie przyrody sprawia, iż po krótkim czasie od rozpoczęcia danej aktywności, osoba spacerująca poczuje się lepiej i fizycznie i psychicznie. Zwykłe spacerowania można wzmocnić używając specjalnych kijków do spacerowania, które angażują większą ilość mięśni. Maszerowanie z kijkami równomierniej rozkłada ciężar ciała na stawy biodrowe, kolanowe i skokowe, co przyczynia się do poprawy stanu kręgosłupa.
Ćwiczenia siłowe można wykonywać ze specjalistycznym oprzyrządowaniem, typu hantle, taśmy, a także z własną wagą ciała, wspomagając się przedmiotami dostępnymi w domu. Do ćwiczeń siłowych zaliczają się wznoszenia ramion i nóg w różnych kierunkach siedząc, stojąc bądź leżąc z obciążeniem lub bez, przysiady, półprzysiady, odchylenia tułowia, Ćwicząc siłowo, osoba starsza znacznie wzmocni własną masę mięśniową, co przełoży się sprawniejsze wykonywanie codziennych czynności takich jak wstawanie z łóżka i krzesła, schylanie się, chodzenie po schodach, utrzymywanie równowagi itp.
Ćwiczenia rozciągające mają za zadanie wzmocnienie i uelastycznienie mięśni i ścięgien oraz zwiększenie ruchomości stawów. Ćwiczenia rozciągające wykonuje się głównie z masą własnego ciała. Przykładem ćwiczeń rozciągających są wypychania i krążenia biodrami w różnych kierunkach, skłony tułowia, odchylanie ramion, rąk i nóg. Istnieje bardzo dużo ćwiczeń rozciągających angażujących różne partie ciała seniorów. Najważniejsze jest ich poprawne wykonywanie połączone z kontrolą oddechu.
Należy pamiętać o ostrożności dobierając rodzaj i intensywność aktywności fizycznej dla seniora. Trzeba umiarkowanie dawkować czas trwania oraz trudność ćwiczeń, aby organizm mógł przyzwyczaić się do nowego wzmożonego wysiłku fizycznego. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą różnych typów ćwiczeń. Warto także zachęcić do wspólnego ruchu kogoś bliskiego, gdyż w towarzystwie zawsze przyjemniej i tym samym rośnie motywacja do bycia w ruchu. Pamiętajmy, iż tylko systematyczne uprawianie aktywności fizycznej jest kluczem do sprawności na stare lata życia osób starszych.