polski English rosyjski Deutsch

Ul. Fabryczna 3 , 05-520 Konstancin-Jeziorna (2 km od Warszawy), woj. mazowieckie, tel. +48 22 756-46-16 , email:

Miłość wśród seniorów cudownie wpływa na starość


Nie ma nic lepszego na stare lata jak po prostu kochać kogoś sobie bliskiego

Badania przeprowadzonych przez naukowców potwierdzają, iż związki między ludzkie mają dobroczynną uzdrawiającą moc czyniącą cuda. To właśnie miłość jest tym elementem, który powoduje, że ludzie zbliżają się ze sobą. Udowodniono, iż relacje z ważnymi dla nas osobami, w których przejawiamy uczucie miłości, mogą zapobiec różnym chorobom o podłożu stresogennym, w znacznym stopniu poprawiają stan zdrowia, oraz wyniki leczenia, a także co najważniejsze, przedłużają życie o wiele cennych lat. Związki uczuciowe i wsparcie emocjonalne między seniorami mają wielką moc pozwalającą żyć lepiej i pomyślniej się starzeć.


Bezwarunkowa miłość na starość jest lekiem na wiele dolegliwości seniorów

Miłość jest uczuciem, które przejawiamy w relacji do drugiej bliskiej nam osoby. Uczucie to jest połączone z silnym pragnieniem stałego przebywania, rozmów i kontaktów z daną osobą. To miłość jest tym co nadaje naszemu życiu sens. Jest ona związana z dawaniem, budowaniem relacji, wymaga wysiłku podejmowanego codziennie dla podtrzymania stanu kochania. Miłość jest szacunkiem do innych, jest ona aktywną siłą w człowieku, której działanie przejawia się chęcią przekazania czegoś od siebie innej osobie, może to być np. troska, poczucie odpowiedzialności, chęć zapewnienia bezpieczeństwa, poszanowania itp. Kochać znaczy darzyć kogoś wyjątkowym uczuciem, powoływać do życia, powiększać czyjąś aktywność życiową, umacniać go. Kochać znaczy w prawdzie stworzenia życia żyć.


Wyróżnia się następujące rodzaje miłości:


Miłość między seniorami stymuluje w mózgu zdrowodajne procesy biochemiczne

Stan kochania nie sprowadza się tylko do narządu serca. Miłość to także przeogromna mieszanka wytwarzanych związków chemicznych. Badania dowodzą, iż w mózgu, zarówno osoby młodej jak i tej w podeszłym wieku, podczas bycia zakochanym, trwania w miłości do drugiej osoby, powstaje dobroczynna mieszanka substancji biochemicznych takich jak serotonina, dopamina, oksytocyna itp. Dane substancje powodują pozytywną stymulację organizmu, sprzyjającą poprawieniu się fizycznego funkcjonowania oraz psychicznego postrzegania rzeczywistości. System nerwowy nie działa osobno od innych układów i organów ludzkiego ciała. Neuroprzekaźniki mają ogromny wpływ na to jak myślimy, pozwalają te myśli, emocje, pragnienia i motywacje kontrolować. Działają one w zależności od ich funkcji pobudzająco, bądź hamująco. Bardzo charakterystycznym uczuciem w początkowej fazie u osób zakochanych jest euforia, dająca radość i komfort. Za dany stan euforii odpowiada podwyższone stężenie w mózgu hormonu szczęścia, tak zwanej dopaminy. Dopamina jest niezbędnym neuroprzekaźnikiem, który nadzoruje między innymi nasz napęd ruchowy, oraz steruje naszymi procesami emocjonalnymi. Na to że miłość zmienia sposób myślenia, idealnym przykładem jest serotonina. Jest to hormon zakochania, odpowiedzialny za kontrolę nastroju, poczucie szczęścia i popędu seksualnego.


Seniorze, kochaj ile tylko potrafisz, trwaj w stanie nieustannej miłości i bądź zdrów!

Miłość sprawia, że każdy nabiera chęci do życia. Oszaleć z miłości mogą także osoby starsze, zarówno te posiadające partnerów, jak i te samotne. Udany związek miłosny na stare lata jesieni życia seniora, to lepsze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Jakże pięknym jest widok pary starszych ludzi kochających się wzajemnie. Taki widok rozmiękczy nawet najtwardsze serca. Miłość na starość jest tym, co pozwala seniorom w zdrowiu i szczęściu przetrwać najtrudniejsze momenty naszego ludzkiego życia.